A reader lives a thousand lifes before he dies. The man who never reads lives only one. -George R R Martin
-
Přihlaste se do soutěže o knihu Kompars od Scotta Westerfelda...

Kniha ztracených věcí

5. april 2013 at 12:12 | viola. |  Recenze
Autor: John Connolly
Přeložil: Jaroslava Kočová
Český název: Kniha ztracených věcí
Původní název: The book of lost things
Počet stran: 303
Nakladatelství: BB/ art s.r.o.
"Všechno co si dokážete předtavit, je skutečné," řekl jednou Pablo Picasso. Tenhle citát se ke knize dokonale hodí, a proto není divu, že je v ní i napsaný.
Příběh pojednává o chlapci jménem David. O chlapci, který přišel o matku v důsledku hrozné nemoci. O chlapci, který dokáže velmi pozorně naslouchat. Tak pozorně, že slyší i knihy jak si šeptají.
Ty k němu promlouvají, volají ho, dělají si z něj srandu nebo ho i pošťuchují. David je po smrti své matky velmi nešťasný. Všechno se pro něj ale změní, když tajemnou a strašidelnou zahradou prjde do jiného světa. D světa, kde se skutečnost a fantazie začla jaksi prolínat...
Najde tam spoustu zajímabých osob a stvoření. Dřevorubce a Vlkouny. A taky Hákáče. Strašlivého a hrozivého Hákáče.
V jeho novém světě, ale najde ještě jednu osobu. Stárnoucího krále, který ukrývá všechna tajemství v tajemné knize... v Knize ztracených věcí!

Celá recenze v celém článku:Autor
John Connolly píše především knihy pro dospělé. Napsal spoustu detektivek, například řadu: Na ostří nože, Polibek smrti, Vražedná povaha, Bílá cesta, Mizerové nebo Černý anděl. Další sbírka tajemných povídek je knížka Nokturna.
Získal cenu US Shanus Award udělovanou za detektivní romány a pravidelně přispívá skvělými příspěvky do listu Irish Times.
Tento irský spisovatel žije jak jinak, než v Dublinu.

Styl psaní
Je to další kniha z mých recenzí, která je psaná v třetí osobě. Každopádně působí velmi autentickým dojmem. Je jasné, že se příběh asi ve skutečnosti nestal, ale člověka úplně vtáhne do děje, a jeden by si hned myslel, že je příběh pravý.
Jak říkám, perfektně jsem se do toho vžila, je to skvěe napsaná.
Nic víc snad dodávat nemusím.
Jen ještě, že kniha je velmi zvláštní. Příběh je hodně originální ale to musíte zažít na vlastní kůže. Je to neuvěřitelná kniha.

Prostředí
Prostředí je velmi rozmanité. Příběh se odehrává v Anglii, v době válek, a tak se David se svým otcem a macechou přestěhuje do velkého starého domu, který upřímně, nahání trochu strach. Zvlášť Davidův pokoj. Je plný knih, starých, nejrůznějších knih.
A samozřejmě se děj odehrává hlavně v Davidově světě, kam utekl, dá se říct před realitou. Ten se ovšem velmi rychle mění.

Postavy
Nevím jestli má cenu vypisovat Hákáče. Protože nevím, jestli bych ho uměla popsat tak děsivě, jaký v knize je. A podle mě, bych jeho ukrutnost nepopsala dostatečně dobře, tak vám radši prostě doporučím si knihu kouit nebo vypůjčit a přečíst.

Ale popíšu Davida. Jak už jsem zmiňovala, David přišl před krátkou dobou před matkou. V období, kdy ještě žila, se jí David snažil pomoci tím, že se stal velmi pověrčivým. Vždycky vstával z postele nohou jakou si dopředu řekl, počítal vždy jen lichá čísla, chodil potichu aby nezlobil Bohy,... umíte si to představit Vžijte se do jeo situace, když ani jeho snaha nepomohla. Je na tom zle, a tak se pokaždé raději začte do nějakého příběhu.

Moje hodnocení a můj názor
Mě kniha neskutečně překvapila. Je to tak pestrý příběh, až se mi z toho někdy zamotala hlava. Taky jsem ji nemohla číst už hodně pozdě večer. Někdy jsem to, když jsem byla moc unavená nepochopila, a nebo to prostě nešlo, protože to bylo tak napínavé, a mě se tak chtělo spát... Z toho snad poznáváte jaký mám na knihu názor. Je to neuvěřitelný příběh. A vím, že se v podstatě opakuji, ale jinak to nejde. Je to nádherná, hvilkama drsná kniha, to ano, ale je to i příběh o lásce. A štětsí. No ale také zármutku, hrůze a smrti...

Na obrázku je Connollyova kniha v originále. Našla jsem ji také v červené a růžové.

Konečné hodnocení
Na 100%: 10/10 !

Zdroje
Databáte knih
Google
Obálka knihy
 

2 people judged this article.

Poll

Do you believe in magic?

yes, I do. 60.1% (239)
no, I don't. 39.9% (159)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement