A reader lives a thousand lifes before he dies. The man who never reads lives only one. -George R R Martin
-
Přihlaste se do soutěže o knihu Kompars od Scotta Westerfelda...

Když bohové dělají průsery

25. april 2013 at 15:09 | viola. |  Recenze
Autor: Marie Phillips
Přeložil: Jaroslava Novotná
Český název: Když bohové dělají průsery
Původní název: Gods Behaving Badly
Počet stran: 271
Nakladatelství: Jota
Kam se poděli řečtí bohové? A existují vůbec? To si pište! Celá ta olympská skvadra teď sídlí v současném Londýně a i když jejich moc a sláva notně pohasla, přeci jen mají na zemi své poslání. Tak například Apollón se musí postarat o to, aby každý den vyšlo slunce. Možná je potkáváte cestou do práce a vůbec netušíte, že ta sportovně vypadající žena na procházce s pejsky je bohyně lovu Artemis a sympatický majitel nočního klubu s báječným vínem je starý dobrý Dionýsos. Pravda, slavné to s nimi není - Apollón se chce uchytit v televizní reality show a krásná Afrodité, bohyně lásky? Ta si našla práci na erotické telefonní lince. Dvanáct řeckých bohů obývá společně jeden londýnský dům a trochu se nudí. Trochu dost. Být nesmrtelný není moc zábavné. Jak už víme za starých řeckých bájí, tihle bozi se mezi sebou věčně škorpí - tentokrát to ale trochu přehnali a ještě se k tomu přinatrefí dva nic netušící smrtelníci. Mezi bohy se rozpoutá lítý boj hrozící zkázou celé lidské existence. Jen skutečně heroický čin může svět zachránit - dokážou dva obyčejní smrtelníci zopakovat hrdinství antických reků?

Celá recenze v celém článku:Autor
Marie Phillipsová se narodila v Londýně v roce 1976 a žije tu celý život. Vystudovala sociální antropologii a vizuální antropologii a několik let pracovala v televizi. je také známou bloggerkou věnující se kulturně společenským tématům (www.womanwhotalkedtoomuch.blogspot.com). Když bohové dělají průsery je její vůbec první román, který ihned získal přízeň čtenářů díky svému břitkému vtipu a originální zápletce.

Styl psaní
Mě tato kniha naprosto okouzlila. Dost mě baví číst knihy kde není žádné fantasy. Knihy které nejsou sci-fi. Samozřejmě že miluju tu fantazie ve všechn těch knížkách o nadpřirozenu, ale tyhle, obyčejné mě také baví. I když abych to uvedla na pravou míru... V této knize vlastně fantasy je. Podle toho jak a v koho věříte.
Tato kniha je o řecké mytologii, zasazené do moderního světa. Je to velmi originální příběh i zápletka.
Nadruhou stranu by kniha mhola být o něco kratší, protože za půlkou už byly některé pasáže nezábavné a moc zdlouhavé...
A někomu taky může vadit, že je kniha trochu přisprostlá...
To mě ostatně na knize hodně bavilo. Všechny scény jsou vtipné a člověku vytvoří úsměv na tváři.
Tato kniha je psaná er-formou a opravdu mě každou chvíli dokázala překvapit a pobavit.

Postavy
Je tu spoustu postav, a myslím, že všechny řecké bohy znáte. Nebo alespoň většinu, a to vám snad stačí. Proto popíšu postavy, které byly sympatické mě a které jsem měla nejradši. A dopředu říkám, že to není žádná lidská postava.

Afrodita mě bavila asi nejvíc. Vždycky když jsem byla malá, tak jsem si hrála na bohyni krásy, a měla jsem ji vždy nejradši. Proto jsem měla nejradši scény kde byla ona.
Afrodita je tady velmi... ehm, odvázaná. Lásku rozdává po hrstech. Dobře, tak upřímně. Spí s každým hezkým mužem. Po domě chodí bez oblečení. Svádí všechno živé.
Ale scény s ní byly nejvtipnější. I když v nich dost často s někým souložila.
No, myslím, že si Afroditu nezamilují úplně všichni. Co jsem četla, dost lidem její povaha v knize vadila.

Artemis v knize nebyla zase tak často ale stejně mi byla sympatická. Je to bohyně lovu, cudnosti a měsíce.
Možná ji znáte z pověsti, že pokaždé když ji nějaký muž uviděl nahou, poštvala na něj své psy a ty ho za to rozthaly. To mi přijde zvláštní, tak ale do vínku ji byla takováhle povaha dána.
Afrodita si z ní kvůli její cudnosti dělá celkem často srandu.

Apollon. V knize jsou často popisovány jeho milostné akce. Jeho milostný život je celkem pestrý. I když často to dělal pouze s Afroditou. Ale to mě na něm bavilo. A i jeho myšlenky byly velmi vtipné a úsměvné.

Moje hodnocení a můj názor
Já jsem se do knížky zamilovala už v první kapitole. Vím, že nám v knihovně kniha stála už od roku 2008, když byla v česku vydána. A já jsem si ji chtěla vždycky přečíst, tak jsem si ji donesla do křesla, otevřela a četla. A když jsem se dostala na stránku dvě, kde se Artemis ptá Katky na to proč z ní Apollon udělal strom, a ona odpověděla něco v tom smyslu: "Nechtěla jsem mu vykouřit," a přišla do pokoje mamka, knihu jsem schovala aby nevěděla, že takovou 'sprosťárnu' čtu. Ale už předtím, mě bavila.
Je to tak vtipná a skvělá kniha. S velmi originální zápletkou.
Knihu rozhodně doporučuji všem.

Konečné hodnocení
8/10

Zdroje
google
bux
obálka knihy
 

2 people judged this article.

Poll

Do you believe in magic?

yes, I do. 60.1% (239)
no, I don't. 39.9% (159)

Comments

1 lady-dariel lady-dariel | Web | 25. april 2013 at 15:16 | React

páni, už jenom jak jsem četla ten popis docela jsem se nasmála, jen mě mrzí že díky povinné četbě teď nemám čas na ostatní knihy :( ale rozhodně se po ní musím mrknout :D :))

2 Adele. ▲ Adele. ▲ | Web | 25. april 2013 at 16:33 | React

Zajímavý název knihy a vůbec, i obsah :).

3 Bekky Bekky | Web | 25. april 2013 at 21:00 | React

vypadá to zajímavě, ale pro mě tenhle druh literatury není, já jsem kriminální šílenec :D

4 Beatricia Beatricia | Web | 25. april 2013 at 21:51 | React

To je zajímavá paralela... Olymp a londýnský dům. Je to originální. Mne překvapuje český překlad názvu románu. Zdá se mi příliš volný.
Napsala jsi moc hezkou recenzi, to je tvá specialita. Umíš.☼☼☼

5 Ell Ell | Web | 27. april 2013 at 9:35 | React

ty jo, to vypadá zajímavě .)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement