A reader lives a thousand lifes before he dies. The man who never reads lives only one. -George R R Martin
-
Přihlaste se do soutěže o knihu Kompars od Scotta Westerfelda...

Poslední velký král

3. april 2013 at 19:43 | viola. |  Recenze
Autor: Kate Thompsonová
Přeložil: Blanka Brabcová
Český název: Poslední velký král
Původní název: The last of the high kings
Počet stran: 255
Nakladatelství: BB /art s.r.o.
Už dávno uplynulo dvacet pět let od doby kdy JJ Liddy navštívil Tír Na N´Óg - Zemi Věčného Mládí. Stal se zeněj skvělý muzikant, jezdící na turné po celém světě, naneštěstí letadlem, za manželku si vzal skvělou ženu a má čtyři krásné děti. Jedna z nich, Jenny chodí pořád bosá protože jinak by nenašla cestu. Běhá po kopcích, místo aby chodila do školy. Jednou se na pobřežním skalisku seznámí se strážcem majáku. S duchem, který po dlouhá léta střeží nejen maják, ale i celou lidskou existenci před zlými nepřirozenými nadpozemskými příšerami...

Celá recenze v celém článku:


Autorka
Kate Thompson je britská spisovatelka, autorka knih pro děti i dospělé. Narodila se v Halifaxu, Yorkshireu v roce 1956 jako nejmladší z dětí historiků E. P. Thompsona a Dorothy Towersové. Pracovala s koni, cestovala po Indii, ale pak se usadila na západě Irska se svým partnerm Conorem.
Kate je také vynikající houslistka. Zajímá se především o irskou tradiční hudbu. (Já vím, že to je divné, ale rodiče když byli v Irsku, a přivezli si nějaké irské písně, taky se mi celkem líbily. Jsou takové veselé:-)
Zajímavé je také to, že právě do knihy Poslední velký král zasadila irské kopce a údolí.

Styl psaní
Knížka se mi jako skoro všechny, na které jsem zatím narazila (a že jich bylo!) moc líbila. Je psaná... hezky. Čtivě. Není psaná ich-formou, ale spíše něco jako er-formou.
Kate dokonale popsala všechny kopce a údolí. Skoro jsem tu čerstvou trávu cítila. I čistý vzduch jakoby na mě z knihy foukal.
Všechny pocity, všechny postavy popsala krásně.
Hned jsem věděla jakou postavu ráda mám, a jaká mi je naopka nesympatická.

33 kauneinta hylättyä paikkaa maapallolla – Katso upea kuvakooste! | Vivas
Prostředí
Jak už jsem často psala, prostředí je zasazeno do údolí a kopců a já to tam miluju. V Irsku jsem nebyla. Ale nejspíš tam pojedu o letních prázdninách. Rodiče tam byli, a zamilovali si to. Těším se.
Opravdu, tady po té knize, kde je skvěle vybarvená čistota vzduchu, trávy, všeho, se tam moc těším.

Postavy
No.. upřímně, postav tam bylo požehnaně. Nebudu psát všechny, většina z nich tam totiž nebyla ani moc důležitá.
Nejdůležitější byli:

JJ Liddy. Skvělý, starostlivý, zkušený muzikant. Milovník trávy a čisté planety. Podlě mě, je jeho nejoblíbenější barva zelená. Miluje svojí rodinu a za nic na světě by ji nevyměnil.

Jenny. Je dokonalá. Ne vzhledově. Ale pro mě je povahově dokonalá. Chc být jako ona. Z toho jak fouká vítr se dozví jaké bude počasí na týden dopředu. Chodí bosa, protože všechny boty vždycky z nohou schodí a pak už je nenajde, ale i protože si myslí že ji tahle nohy nikam nedonesou, protože nebudou znát cestu. Nechce chodit do školy, tak nechodí. Je pořád venku. V pokoji nemá žádně věci, nepotřebuje je. Je dokonalá. Mimochodem, vidí duchy. Ví jak na to.

Kozel. Na první pohled, milý, chytrý a hodný kozel. Stvoření které se proměńuje v kozla, ale i v cokoli jiného. Je magický. A možná ne tak úplně hodný...

Duch chlapce. Hlídá, střěží maják. Je tam uvězněný. A nemůže ho vidět nikdo jiný, než Jenny.

Můj názor a moje hodnocení
Já sem si tuto knihu zamilovala. protože sem se asi zamilovala do charakteru Jenny a strašně bych chtěla její svobodomyslnost.
Hrozně moc bych chtěla žít v nějakém prostředí jako ona. Abych celý den mohla chodit po zelených kopcích, povídat s s duchy... protože Jenny mě naučila jak na to.

Konečné hodnocení
10/10

Zdroje
weheartit
google
kosmas

Ps - jen tak pro informaci, Kate napsala i další díly.
 

2 people judged this article.

Poll

Do you believe in magic?

yes, I do. 60.1% (239)
no, I don't. 39.9% (159)

Comments

1 Elza Elza | 5. april 2013 at 11:52 | React

Taky sem ji četla, a souhlasim s Jenny.. je úžasná:))

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement