A reader lives a thousand lifes before he dies. The man who never reads lives only one. -George R R Martin
-
Přihlaste se do soutěže o knihu Kompars od Scotta Westerfelda...

Temné dědictví, příběhy rodiny Smrtičovy

7. april 2013 at 17:29 | viola. |  Recenze
Autor: Harald Tonollo
Ilustrovali: Carla Miller, Isabella Metzen
Přeložil: Alena Bezděková
Český název: Temné dědictví, příběhy rodiny Smrtičovy
Počet stran: 123
Nakladatelství: Knižní Klub
Polly už toho má opravdu dost. Chudák holka. Narodila se do tak trochu jiné rodiny. Do rodiny čarodějů, kouzelníků a jiných nejděsivějších stvoření.
Jenomže ona je člověk, a namísto 800 let života, bude žít jen 80 let.
A tak není divu, že ji trochu štve když si její příbuzní dávají k večeři salád z masařek a milují puding z tučných čevů a larv.
Polyxenu to štve tak moc, že chce odjet pryč. Už má všechno sbalené, jenomže pak objeví v tajemném zděděném domě po strýčkovi Drslavovi něco neuvěřitelného, a najednou je všechno jinak...

Recenze v celém článku:


Autor
Harald Tonollo se narodil v roce 1956 a vystudoval sociální péči ve Frankfurtu nad Mohanem. Poté pracoval s mládeží a duševně nemocnými lidmi, a později se začal věnovat psaní knih pro děti. Má dvě dcery a žije v malém domě s velkou zahradou, na okraji Mohuče.

Styl psaní
Já jsem zatím nečetla moc knížek které by byly takhle výrazně určené pro děti. Samozřejmě, je kniha napsaná většímy písmeny (a tak se mi kniha četla líp :-D). Ale je to napsané hezky čtivě. Není to ten typ knihy, který by mě vtáhl do děje, ale to bude spíše tím, že kniha nemá nějaký strašně zamotaný příběh, do kterého by se někoho dalo vtáhnout. Má to jednoduchou zápletku, která je za chvíli vyřešená. Trochu mi vadilo, že je knih tak krátká, takže jsem ji měla rychle přečtenou, ale to je tím že zase - kniha je určená spíše pro děti. Ale kniha se mi i přesto líbila.

Prostředí
Prostředí je tady celkem důležité.
Kniha začíná v malém strašidelném bytě, kde žije rodina Smrtičova. Poté, když rodina zdědí po svém strýci Drslavovi starý, tajemný a velký dům, děj se přesune tam.
Polly je také často na zahradě nebo ve škole. Ve škole se jí nelíbí, a tak je z knihy cítit špatná atmosféra, když se tam děj přesune, asi kvůli šikaně o které se později dozví.
A konec knihy se odehrává hodně na hřbitově. Ten je jak jinak, než strašidelný a tajuplný.

Postavy
Polly - Polyxena - je roztomilá, lidská dívka. Je štíhlá a má krátké blonďaté vlasy na ramena. Má ráda barevné květiny, a nemá ráda tmu. Svojí rodinu miluje, ale nesnáší koupání se v pavoucích, hnusné tučné larvy, a tmu. Je přesný opak svých dvou bratrů.

Pit je tichý a přemýšlivý chlapec, který ale neumí projevit svůj názor, a neumí se sám za sebe postavit. Není divu, že si ho vyhlídnou dva místní "šikanátoři" a začnou ho vydírat.

Moje hodnocení a můj názor
Kniha se mi moc líbila. Dřív jsem četla knihu - Purpurová stuha - která byla ilustrovaná podobně. Kreslila ji také Carla Miller. Proto, a hlavně díky tomu, jsem si Temné dědictví od kamarádky vypůjčila. Vtipné je, že skoro ve stejnou dobu jsem jí já půjčila Purpurovou stuhu, a ona mně Temné dědictví.
Těším se na druhý díl, který se jmenuje Podlý únos Hanibala. Hanibal je mimochodem nadpřirozený malý psík.
Ale přeci jenom to není ten typ knihy, kterou vysloveně vyhledávám. Ačkoli se mi ty ilustrace opravdu moc líbily!

Konečné hodnocení
7/10

Zdroje
google
text v knize
 

2 people judged this article.

Poll

Do you believe in magic?

yes, I do. 60.1% (239)
no, I don't. 39.9% (159)

Comments

1 Šukatérka Šukatérka | Web | 7. april 2013 at 21:38 | React

Na české poměry to nevypadá špatně =)

2 Paulette Paulette | Email | Web | 8. april 2013 at 13:28 | React

Ahoj :)
Veľmi pekne ti ďakujem za úžasný komentár, ktorý si včera napísala k môjmu článku :) Potešilo ma, že môj blog má nového čitateľa :)
Tie ikonky nájdeš tu - http://imlovingbooks.com/freebies/mini-series-banners#L -, je tam dosť veľa kníh, v respektíve sérii, takže určite niečo vyberieš :)

3 violeta. violeta. | Web | 9. april 2013 at 20:55 | React

[2]: nemáš vůbec zač!:)
mě spíš potěšil tvuj článek !
A děkuju :)

[1]: 'na české poměry' ? :D:D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement